Hosting z dyskami SSD – niezbędne informacje

1. Różnice pomiędzy HDD a SSD
2. Zalety hostingu SSD
3. Dla kogo sprawdzi się dysk SSD
4. Żywotność dysku

Wybór hostingu oznacza wybór procesora, przestrzeni, łącza internetowego oraz pamięci RAM. Wiąże się to także z koniecznością doboru adekwatnego nośnika, na którym będą zapisane wymienione pliki, gdyż od niego zależy prędkość zapisu i odczytu danych.

Do najbardziej popularnych nośników, które stosuje się w serwerach należą:

  • Dyski twarde HDD,
  • Dyski SSD.

Różnice pomiędzy HDD a SSD

Dyski twarde HDD to te, które zamieszcza się m.in. w komputerach. Dane zapisywane są na wirującym talerzu, wykonującym około 7 200 obrotów na minutę. Prędkość ta sprawie że zapis trwa od 10 do 20 ms.

Dysk SSD wykorzystuje pamięć flash, stosowaną także w kartach pamięci aparatów cyfrowych. Nie występuje kolejkowanie operacji zapisu i odczytu, natomiast mogą być one wykonane na określonej liczbie komórek w tym samym momencie, co sprawia że zapis i odczyt osiągają prędkość ponad 500 MB/s.

Trudno jednoznacznie wybrać jeden z podanych dysków, gdyż biorąc pod uwagę wydajność, lepiej spisze się dysk SSD, natomiast pod kątem ceny, zdecydowanie lepiej wypada hosting HDD. Wszystko zależne jest od zawartości, którą użytkownik planuje zamieścić na hostingu.

Zalety hostingu SSD

Z pewnością każdy z nas zwraca uwagę na czas ładowania się zawartości danej strony internetowej. Jeżeli witryna będzie wczytywała się zbyt długo, kontent, usability czy layout graficzny nie będą miały znaczenia, ponieważ według statystyk, jeżeli w ciągu 3 sekund Internauta nie zobaczy treści, opuszcza stronę.

Dla kogo sprawdzi się dysk SSD

Warto zaopatrzyć się w hosting SSD jeżeli na witrynie zamieszcza się dużą ilość plików, a więc najczęściej znajduje on zastosowanie dla właścicieli sklepów Internetowych oraz w przypadku posiadania portfolii online. Szybkie przeglądanie produktów zaprezentowanych na stronie ma istotne znaczenie dla potencjalnych klientów.

Żywotność dysku

Komórki pamięci dysku flash mogą zapisać daną, określoną liczbę razy, a liczba cyklu zapisu wynosi około 10 000. Po przekroczeniu limitu, nie jest możliwe dalsze dokonywanie zapisu, a komórka służy jedynie do odczytu.

Aby zwiększyć żywotność dysku SSD wykorzystuje się tzw. wear leaving, czyli proces polegający na zapisie danych na dysku w sposób równomierny. Sprawia to, że każda z komórek używana jest w jednakowym stopniu a średni czas pracy wrasta nawet do 3 mln godzin.

Innym sposobem na zwiększenie żywotności jest zastosowanie spear area, będącego nieosiągalnym dla użytkownika obszarem, zapasem czystych komórek pamięci. Znajduje zastosowanie, gdy limit cyklów zapisów zostaje osiągnięty lub przekroczony, a dane duplikuje się na obszar spear area, który zajmuje nawet 30% przestrzeni dysku.

Serwer SSD sporządza się na podstawie dysków o parzystej liczbie, a wszystkie nośniki posiadają taki dysk, w którym gromadzi się lustrzane duplikaty plików, określane jako mirror. Stanowią one pewnego rodzaju niezauważalną zamianę plików.

Podsumowując, należy dobrać taki hosting do swojej strony internetowej, aby zawarta w niej treść szybko się ładowała. W przypadku obszernych witryn lepiej sprawdzi się hosting z dyskami SSD, wykorzystywany najczęściej podczas prowadzenia bloga, internetowej galerii czy sklepu online.

Dodaj komentarz